NYC Life Schedule

SUN MON TUE WED THU FRI SAT
Global Health Frontiers
6:00AM
Classical Stretch
6:00AM
Classical Stretch
6:00AM
Classical Stretch
6:00AM
Classical Stretch
6:00AM
Classical Stretch
6:00AM
Happy Yoga with Sarah Starr
6:00AM
Sit and Be Fit
6:30AM
Sit and Be Fit
6:30AM
Sit and Be Fit
6:30AM
Sit and Be Fit
6:30AM
Sit and Be Fit
6:30AM
Expedition with Patrick McMillan
6:30AM
Cover Story
7:00AM
BBC World News
7:00AM
BBC World News
7:00AM
BBC World News
7:00AM
BBC World News
7:00AM
BBC World News
7:00AM
Ribert & Robert's Wonderworld
7:00AM
Trinidad News in Review
7:30AM
Consuelo Mack Wealthtrack
7:30AM
Crains New York Stories
7:30AM
Her Big Idea
7:30AM
The Vanguard: Women in Media
7:30AM
Start-Up
7:30AM
Zula Patrol
7:30AM
Haiti Premiere Classe
8:00AM
Zula Patrol
8:00AM
Zula Patrol
8:00AM
Zula Patrol
8:00AM
Zula Patrol
8:00AM
Zula Patrol
8:00AM
Mack & Moxy
8:00AM
Ribert & Robert's Wonderworld
8:30AM
Ribert & Robert's Wonderworld
8:30AM
Ribert & Robert's Wonderworld
8:30AM
Ribert & Robert's Wonderworld
8:30AM
Ribert & Robert's Wonderworld
8:30AM
Mixed Nutz
8:30AM
Mixed Nutz
9:00AM
Bali
9:00AM
Mack & Moxy
9:00AM
1001 Nights
9:00AM
Thomas Edison's Secret Lab
9:00AM
Bali
9:00AM
Mack & Moxy
9:30AM
Thomas Edison's Secret Lab
9:30AM
Mixed Nutz
9:30AM
Bali
9:30AM
1001 Nights
9:30AM
1001 Nights
9:30AM
Brooklyn Savvy
10:00AM
Travel with Kids
10:00AM
Family Travel w/ Colleen Kelly
10:00AM
Twice as Good
10:00AM
Ruby's Studio
10:00AM
Science is Fun
10:00AM
Thomas Edison's Secret Lab
10:00AM
What's Eating Harlem
10:30AM
$9.99
10:30AM
Bare Feet in NYC
10:30AM
Baby Makes 3
10:30AM
Expedition with Patrick McMillan
10:30AM
Curious Crew
10:30AM
Twice as Good
10:30AM
Afropop: The Ultimate Cultural Exchange
11:00AM
MN Original
11:00AM
Born to Explore with Richard Wiese
11:00AM
Immense Possibilities
11:00AM
IQ: Smartparent
11:00AM
Natural Heroes
11:00AM
Travel with Kids
11:00AM
New Tanglewood Tales
11:30AM
Destination Craft with Jim West
11:30AM
Curiosity Quest Goes Green
11:30AM
Articulate with Jim Cotter
11:30AM
Changing Seas
11:30AM
Family Travel with Colleen Kelly
11:30AM
Asian American Life
12:00PM
Articulate with Jim Cotter
12:00PM
Healing Quest
12:00PM
Life on the Line
12:00PM
Living Well with Carmel
12:00PM
Age Wise
12:00PM
Bare Feet in NYC
12:00PM
RTVNY - Romanian Television of NY
12:30PM
Natural Health Breakthrough
12:30PM
Healthy Minds with Dr. Jeffrey Borenstein
12:30PM
Second Opinion
12:30PM
Healthy Body, Healthy Mind
12:30PM
Innovations in Medicine
12:30PM
Born to Explore with Richard Weiss
12:30PM
I-Italy
1:00PM
Dining with the Chef
1:00PM
Food. Curated.
1:00PM
George Hirsh Lifestyle
1:00PM
Lidia's Kitchen
1:00PM
Firehouse Kitchen
1:00PM
Globe Trekker
1:00PM
Brindiamo
1:30PM
America's Test Kitchen
1:30PM
Frankie Cooks
1:30PM
Ellie's Real Good Food
1:30PM
New Scandinavian
1:30PM
Moveable Feast with Fine Cooking
1:30PM
Slovenian Magazine or
21st Century

2:00PM
Art Wolfe’s Travels to the Edge
2:00PM
Roadtrip Nation
2:00PM
Globe Trekker
2:00PM
Joseph Rosendo’s Travelscope
2:00PM
Secrets of NY
2:00PM
Firehouse Kitchen
2:00PM
Global 3000
2:30PM
Travels with Darley
2:30PM
Music Voyager
2:30PM
Travel Detective
with Peter Greenberg

2:30PM
Blueprint NYC
2:30PM
Food. Curated.
2:30PM
Consuelo Mack Wealthtrack
3:00PM
Neighborhood Slice
3:00PM
What's Eating
Harlem

3:00PM
Bare Feet in NYC
3:00PM
Brooklyn Savvy
3:00PM
$9.99
3:00PM
Potluck
3:00PM
Focus on Europe
3:30PM
Curiosity Quest Goes Green
3:30PM
On Story
3:30PM
MN Original
3:30PM
New Tanglewood Tales
3:30PM
Articulate with Jim Cotter
3:30PM
Secrets of NY
3:30PM
Changing Seas
4:00PM
Films BYKIDS
4:00PM
Doc Special
4:00PM
Afropop
4:00PM
Doc Specials (women)
4:00PM
Doc Specials (history)
4:00PM
Blueprint NYC
4:00PM
Mineral Explorers
4:30PM
Film School Shorts
4:30PM
What’s Eating Harlem?
4:30PM
Americas Now
5:00PM
Start-Up
5:00PM
Crains New York Stories
5:00PM
Her Big Idea
5:00PM
The Vanguard: Women in Media
5:00PM
Consuelo Mack Wealthtrack
5:00PM
Neighborhood Slice
5:00PM
Cultural Caravan
5:30PM
BBC World News
5:30PM
BBC World News
5:30PM
BBC World News
5:30PM
BBC World News
5:30PM
BBC World News
5:30PM
BBC Newsnight
5:30PM
Aktina TV
6:00PM
DW News
6:00PM
DW News
6:00PM
DW News
6:00PM
DW News
6:00PM
DW News
6:00PM
Crain's New York
Business

6:00PM
The Nightly
Business Report

6:30PM
The Nightly
Business Report

6:30PM
The Nightly
Business Report

6:30PM
The Nightly
Business Report

6:30PM
The Nightly
Business Report

6:30PM
The Vanguard: Women in Media
6:30PM
Voice of Armenians
7:00PM
Faces of Philanthropy
7:00PM
SciTech Now
7:00PM
92Y on NYC Life
7:00PM
Great Conversations
7:00PM
Afropop
7:00PM
Her Big Idea
7:00PM
Profiles
7:30PM
Brooklyn Savvy
7:30PM
Science Goes to the Movies
7:30PM
Art Wolfe's Travel to the Edge
7:30PM
On Story
8:00PM
Crains New York Stories
8:00PM
Ultimate Restoration
8:00PM
Secrets of NY
8:00PM
Food. Curated.
8:00PM
Science Goes to the Movies
8:00PM
Globe Trekker
8:00PM
The Vanguard: Women in Media
8:30PM
Her Big Idea
8:30PM
Blueprint NYC
8:30PM
Potluck
8:30PM
92Y Reel Pieces with Annette Insdorf
8:30PM
Her Big Idea
9:00PM
The Vanguard: Women in Media
9:00PM
House with a History
9:00PM
Neighborhood Slice
9:00PM
Frankie Cooks
9:00PM
From the Vault: The City in Cinema
9:00PM
From the Vault: The City in Cinema
9:00PM
Neighborhood Slice
9:30PM
Documentary Special (women)
9:30PM
Blueprint NYC
9:30PM
What's Eating Harlem?
9:30PM
Bare Feet in NYC
9:30PM
Music Voyager
10:00PM
Secrets of NY
10:00PM
$9.99
10:00PM
Globe Trekker
10:00PM
Bare Feet in NYC
10:30PM
Start-Up
10:30PM
Neighborhood Slice
10:30PM
Asian American Life
10:30PM
Our Cameras, Our Stories
10:30PM
92Y Reel Pieces with Annette Insdorf
10:30PM
Globe Trekker
11:00PM
Roadtrip Nation
11:00PM
Doc Special
11:00PM
Speakeasy
11:00PM
Theater Talk
11:00PM
Reel Works
11:00PM
Profiles
11:00PM
Arts in Context
11:30PM
Stories of the Mind
11:30PM
Films BYKIDS
11:30PM
Stories of the Mind
11:30PM
NYC Documentary
Specials

12:00AM (Monday)
Documentary Specials (history)
12:00AM (Tuesday)
Documentary Specials (women)
12:00AM (Wednesday)
Faces of Philanthropy
12:00AM (Thursday)
Her Big Idea
12:00AM (Friday)
Variety Studio: Actors on Actors
12:00AM (Saturday)
Video Music Box
12:00AM (Sunday)
92Y Reel Pieces with Annette Insdorf
12:30AM (Thursday)
The Vanguard: Women in Media
12:30AM (Friday)
The Kate
1:00AM (Monday)
Front and Center
(Tuesday)1:00AM
Speakeasy
1:00AM (Wednesday)
Live from the
Artist's Den

1:00AM (Thursday)
Backstage Pass
1:00AM (Friday)
MN Original
1:00AM (Saturday)
Music City Roots: Live from Loveless Cafe
1:00AM (Sunday)
New Tanglewood Tales
1:30AM (Saturday)
Potluck Video
2:00AM (Monday)
Music Voyager
2:00AM (Tuesday)
Neighborhood Slice
2:00AM (Wednesday)
Science Goes to the Movies
2:00AM (Thursday)
What’s Eating Harlem?
2:00AM (Friday)
92Y on NYC Life
2:00AM (Saturday)
Front and Center
2:00AM (Sunday)
Arts in Context
2:30AM (Monday)
Spotlight on Broadway
2:30AM (Tuesday)
$9.99
2:30AM (Wednesday)
Film School Shorts
2:30AM (Thursday)
Video Music Box
2:30AM (Friday)
Well Read
3:00AM (Monday)
Profiles
3:00AM (Tuesday)
Firehouse Kitchen
3:00AM (Wednesday)
NYU Journalism: Inside Lens
3:00AM (Thursday)
Bare Feet in NYC
3:00AM (Saturday)
Live from the Artist’s Den
3:00AM (Sunday)
Theater Talk
3:30AM (Monday)
Dining with the Chef
3:30AM (Tuesday)
Brindiamo
3:30AM (Wednesday)
Blueprint NYC
3:30AM (Thursday)
Afropop: The Ultimate Cultural Exchange
3:30AM (Friday)
Rudy Maxa's World
3:30AM (Saturday)
Urban Conversion
4:00AM (Monday)
New Scandanavian
4:00AM (Tuesday)
Lidia's Kitchen
4:00AM (Wednesday)
House with a History
4:00AM (Thursday)
Rick Steve's Europe
4:00AM (Saturday)
Speakeasy
4:00AM (Sunday)
Changing Seas
4:30AM (Monday)
Growing a Greener World
4:30AM (Tuesday)
Ecosense for Living
4:30AM (Wednesday)
Natural Heroes
4:30AM (Thursday)
Curiosity Quest Goes Green
4:30AM (Friday)
Travels with Darley
4:30AM (Saturday)
Life on the Line
5:00AM (Monday)
Living Well with Carmel
5:00AM (Tuesday)
Second Opinion
5:00AM (Wednesday)
Age Wise
5:00AM (Thursday)
Stories of the Mind
5:00AM (Friday)
Roadtrip Nation
5:00AM (Saturday)
92Y on NYC Life
5:00AM (Sunday)
Healthy Minds with Dr. Jeffrey Borenstein
5:30AM (Monday)
Innovations in Medicine
5:30AM (Tuesday)
Healthy Body, Healthy Mind
5:30AM (Wednesday)
Healing Quest
5:30AM (Thursday)
Natural Health Breakthrough
5:30AM (Friday)
Natural Heroes
5:30AM (Saturday)