Committee Members

Committees, Subcommittees, Task Forces, and Community Advisory Boards Membership List

Executive Committee

Paul Rangel, Board Chair
Eric Diaz, First Vice-Chair
Tareake Dorill, Second Vice-Chair
Laryssa Shainberg, Secretary
Laura Lugo, Vice-Secretary
Herman Hewitt, Treasurer
- vacant -, Economic Development Chair
Mae Lee, Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education & Human Rights Chair
Jacky Wong, Land Use, Zoning, Public & Private Housing Chair
- vacant -, Landmarks Chair, Zoom Facilitator
Trever Holland, Parks Chair
Michelle Kuppersmith, SLA & DCA Licensing Chair
David Crane, Transportation, Public Safety, Sanitation & Environment Iterim Chair

Economic Development Committee

- vacant -, Chair
Meghan Joye, Secretary, Zoom Facilitator (Public Member)
Alistair Economakis
Andrea Gordillo
Herman Hewitt
David Louie
Richard Ropiak
Rodney Washington
Andrew Coamey (Public Member)

Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education, & Human Rights Committee

Mae Lee, Chair
Thomas Rosa, Secretary
Laryssa Shainberg, Zoom Facilitator
David Crane
Eric Diaz
Shirley Fennessey
Debra Jeffreys-Glass
Alysha Lewis-Coleman
Laura Lugo
Heidi Schmidt
Carmen Perez (Public Member)

Land Use, Zoning, Public & Private Housing Committee

Jacky Wong, Chair
- vacant -, Vice-Chair, Zoom Facilitator
Herman Hewitt
Trever Holland
Olympia Kazi
Damaris Reyes
Anisha Steephen
Dominic Berg (Public Member)
Steve Herrick (Public Member)

Landmarks Committee

- vacant -, Chair, Zoom Facilitator
Sandra Strother, Vice-Chair
David Adams
Jeanette Kim
Mitchell Grubler (Public Member)

Parks, Recreation, Waterfront, & Resiliency Committee

Trever Holland, Chair
Kathleen Webster, Vice-Chair
Ryan Gilliam, Secretary
David Adams
Yaron Altman
Karlin Chan
Vaylateena Jones
Robin Schatell
Daniel Tainow
Josephine Velez
Troy Velez

State Liquor Authority & Dept of Consumer Affairs Licensing Committee

Michelle Kuppersmith, Chair
Jeanette Kim, Zoom Facilitator
Jesse Beck (Public Member)
David Crane
Jaime Felber
Herman Hewitt
Paul Sierros (Public Member)

Transportation, Public Safety, Sanitation & Environment Committee

David Crane, Interim Chair
Michelle Kuppersmith, Vice-Chair, Zoom Facilitator
Wendy Lee, Secretary
Lee Berman
Tareake Dorill
Kanielle Hernandez

Arts & Cultural Affairs Subcommittee

Andrea Gordillo, Chair
Tareake Dorill, Zoom Facilitator
Olympia Kazi
Thomas Rosa
Crystal Field (Public Member)

NYCHA & Section 8 Housing Subcommittee

Alysha Lewis-Coleman, Chair
Eric Diaz
Tareake Dorill
Kanielle Hernandez
Laura Lugo, Zoom Facilitator
Sandra Strother
Troy Velez
Ariadna Chua, Secretary (Public Member)
Camille Napoleon (Public Member)

Personnel and Board Member Matters Task Force

Mae Lee, Chair
Herman Hewitt
Richard Ropiak
Heidi Schmidt
Anisha Steephen

Community Advisory Boards

Get the list of advisory boards and members