Members

Executive Directory

Officers

Paul Rangel, Board Chair
Eric Diaz, First Vice-Chair
Tareake Dorill, Second Vice-Chair
Laryssa Shainberg, Secretary
Laura Lugo, Vice-Secretary
Herman Hewitt, Treasurer

Committee Chairs

- Vacant -, Economic Development Committee
Mae Lee, Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education, & Human Rights Committee
Jacky Wong, Land Use, Zoning, Public & Private Housing Committee
Linda Jones, Landmarks Committee
Trever Holland, Parks, Recreation, Cultural Affairs, & Waterfront Committee
Michelle Kuppersmith, SLA & DCA Licensing Committee
- Vacant -, Transportation, Public Safety, & Environment Committee

Task Force Chairs

Mae Lee, Personnel Task Force

Subcommittee Chairs

Andrea Gordillo, Arts & Cultural Affairs Subcommittee
Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee
Alysha Lewis-Coleman, NYCHA & Section 8 Subcommittee

Members (Alphabetically)

  • David Adams
  • Yaron Altman
  • Jesse Beck
  • Lee Berman
  • Karlin Chan
  • Jonathan Chu
  • David Crane
  • Eric Diaz
  • Tareake Dorill
  • Alistair Economakis
  • Jaime Felber
  • Shirley Fennessey
  • Ryan Gilliam
  • Debra Glass
  • Andrea Gordillo
  • Kanielle Hernandez
  • Herman Hewitt
  • Trever Holland
  • Linda Jones
  • Vaylateena Jones
  • Lisa Kaplan
  • Olympia Kazi
  • Jeanette Kim
  • Michelle Kuppersmith
  • Mae Lee
  • Wendy Lee
  • Alysha Lewis-Coleman
  • David Louie
  • Laura Lugo
  • Ellen Luo
  • Michael Marino
  • Michael Perles
  • Paul Rangel
  • Damaris Reyes
  • Richard Ropiak
  • Thomas Rosa
  • Robin Schatell
  • Heidi Schmidt
  • Laryssa Shainberg
  • Anisha Steephen
  • Sandra Strother
  • Daniel Tainow
  • Josephine Velez
  • Troy Velez
  • Rodney Washington
  • Kathleen Webster
  • Jacky Wong
  • Ricky Wong

Public Members (Alphabetically)

Dominic Berg (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Wellington Chen (Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee)
Ariadna Chua (NYCHA & Section 8 Housing Subcommittee)
Andrew Coamey (Economic Development)
Crystal Field (Arts & Cultural Affairs Subcommittee)
Mitchell Grubler (Landmarks)
Steve Herrick (Land Use, Zoning, Public & Private Housing)
Wayne Ho (Chinatown Neighborhood Planning Subcommittee)
Meghan Joye (Economic Development)
Camille Napoleon (NYCHA & Section 8 Housing Subcommittee)
Carmen Perez (Health, Seniors, & Human Services / Youth, Education & Human Rights Committee)
Paul Sierros (SLA & DCA Licensing Committee)